top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

BİREYSEL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI


Bireysel iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak, yani hiç bir OSGB firmasına bağlı olmadan kısmi zamanlı olarak hizmet vermek de iş güvenliği uzmanlarının tercih ettiği çalışma şeklidir.

Bu şekilde çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.


Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığının Avantajları

Bazı firmalar iş sağlığı ve güvenliği hizmetini çeşitli nedenlerle osgb’den almak istemezler. OSGB’de görevli iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin sık sık değişebilmesi, kendi istedikleri personel ile çalışmamak veya hizmet fiyatlarının yüksek olması firmaları iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimini kendileri istihdam etmeye iter.

Ancak yine bir çok firmanın tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştıracak personel sayısı ve bütçesi olmaması nedeniyle kısmi süreli bireysel eleman çalıştırma yoluna giderler.

Bireysel çalışan iş güvenliği uzmanları bu tür firmalar için uygundur. Arada OSGB firması olmadan firma ve uzman konuşur, şartlarda anlaşırlar. Genelde firmanın osgb’ye ödeyeceği ücretin daha azına ve iş güvenliği uzmanının OSGB’den alacağı maaşın daha üstüne anlaşırlar.

Örnek verecek olursak, OSGB firması iş güvenliği uzmanına 2000 TL maaş verip 10 firmaya atayacak iken, bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı 6 firmanın her biriyle 500 TL karşılığı anlaşır ve aylık 3000 TL gelir elde edebilir. bu durum hem firmaların hem de iş güvenliği uzmanlarının çıkarınadır.


Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığının Dezavantajları

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı yapan uzmanlar kendi müşterilerini bulmak durumundadırlar. OSGB’de çalıştığınızda müşteri bulma sorumluluğu OSGB’nin ilgili personelinin görevidir ve siz maaşınızı her koşulda alırsınız. Bireysel çalışmalarda ise firma bulamazsanız para kazanamazsınız.

Aynı şekilde bireysel çalışmalarda firmalar kaç gün hizmet veriyorsanız sgk primlerinizi o kadar gün ödeyecektir. OSGB’de ise kaç gün çalıştığınızın önemi yoktur, primleriniz tam olarak ödenir.


Nasıl Müşteri Bulunur ?

Bireysel olarak çalışmaya karar verdiğinizde, iyi bildiğiniz bir kaç sektör belirlemeli ve bu konuda ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Belli sektörlerde çalışmak sizi bu konuda uzmanlaştırır.

Sektör belirledikten sonra öncelikle yakın çevrenizde veya arkadaşlarınızın çalıştığı sektörel firmalara bir şekilde kendinizi tanıtmanız gerekir. Gidip yüz yüze görüşmek veya hizmetlerinizi içeren bir e-posta atmak faydalı olabilir.

Bunun yanında kişisel bir web sitesi üzerinden de müşteri bulabilme imkanınız vardır. Kişisel web sitesi hazırlama konusunda bilginiz yoksa bu konuda hizmet veren kişiler veya firmalardan destek alabilir veya hazır web sitesi araçlarını kullanarak kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz.


Bir kaç firma ile çalışmaya başladıktan sonra portföyünüz genişleyecek ve benzer sektördeki diğer firmalara ulaşmanız da daha kolay olacaktır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page