top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

İNŞAATTA GÜVENDE KALMA


İNŞAATTA GÜVENDE KALMA

Belki de hiçbir şey değildi.

Chicago merkezli McHugh Construction Co.’da çalışan bir görevli, vinç almak için bir tulumba ile ilgili bir problemi tespit etmiş olabileceğini düşünüyordu. Görece nispeten yeni idi. Patronları, daha önce hiç bir şey görmemiş olsaydı, onu konuşmaya teşvik ettiler. Yine de, işi durdurmak ve amirlerini çağırmak cesur bir hareket gibi görünüyordu. Ya yanılıyorsa? Ya başka bir şey olmasaydı?

Sonra tekrar, eğer bir şey olsaydı?

İşçi içgüdülerine güvendi. O çağrıyı yaptı.

“İşte genç bir çocuk – genç gibi söylüyorum, çünkü bunlar benim gibi yaşlı değiller – ancak,” Hey, işi bırakın, arama yapmalıyım “diyerek korkmuyor” diye hatırlıyor Riskten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerry Flemming McHugh’da yönetim. “Dedi,” Hey, bu doğru mu? ” Biz, ‘Whoa – hayır, dur! Bu doğru değil. İyi arama!’ Arka tarafta onu patlıyorduk.

“Her zaman bunu vaaz ediyoruz: Bir şey görürseniz, telefonu açınız. Başın belaya girmiyor. Bizden daha azını düşünmeyeceğiz. ”

Konuşarak, işçi önemli bir olayı engelledi. Vinçin bir tarafında bir atlamaç batmıştı. Vinç operatörü, yükü arıza hattı ile yan tarafa doğru salladıysa, başka bir arıza vincin devrilmesini ve yükünü kaybetmesine neden olabilir.

McHugh, güçlü bir emniyet kültürü ve açık iletişim hatlarının çalışanları nasıl kendilerini ve meslektaşlarını korumalarını güçleştirdiğine bir örnek sunuyor. Emniyet konusundaki tutarlı bir vurgu her zaman önemlidir, ancak birçok inşaat firması için iş patlayan dönemlerde daha da fazladır ve birçok yeni işçi katlanmakta.

İnşaat firmalarının yaklaşık yüzde 71’i, Amerika Birleşik Devletleri VA merkezli Associated General Contractors of Arlington şirketinden yapılan bir ankete göre, 2016 yılında işgücünü artırmayı umuyor. Bununla birlikte, bu firmaların çoğunluğu nitelikli işçilerin yetersizliği nedeniyle işe alınmada zorluklarla karşılaşmayı umuyor.

AGC of America, yeni veya deneyimsiz işçiler daha savunmasız olabilir. Güvenlik uzmanları, foremen ve diğer inşaat işçilerinin, inşaattaki ölümlerin artmasına yönelik yeni bir eğilimi tersine çevirmek için ihtiyatlı olmaları gerekecek. Gruba göre, on yıllardır süren gerilemelerin ardından inşaat işçisinin ölümleri, 2011 ve 2014 yılları arasında 738 olan yüzde 18 artarak 874’e yükseldi.

Flemming, McHugh’da işbirliğine dayalı bir yaklaşımın güvenliği güçlendirmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Bir profesyonel “güvenlik sağlamaz” değildir. Bunun yerine, her seviyedeki her çalışan güvenlik çabasının bir parçası olmalıdır.

Bu yüzden Flemming, konuşan yeni çalışandan çok memnun oldu. Flemming, yaklaşık dört yıl önce McHugh’a geldiğinden beri organizasyon, deneyim tadilat oranını 0,9’dan 0,56’ya düşürdü ve bu da emniyetin geliştirilmesine ve maliyetlerin düşürülmesine yol açtı.

“Adamımızın işi iyi” dedi Flemming. “Gün ışığından çıkarmamız için günün önemli bir bölümünü aldı, ancak hey, iyi iş çıkardın. Çoğu kişi ‘Oh hayır, yarım gün kaybettiniz’ diyebilir. Hayır, iyi iş çıkardın. ”

Kanıtlanmış stratejiler

İnşaat çalışmalarında bir artış, işçilerin yaralanabileceği veya öldürebileceği ek senaryolar oluşturur. Ancak uzmanlar, yaralanmalara ve ölümlere karşılık gelen bir artışın kaçınılmaz olması gerekmediğini söylüyor.

AGC of America son zamanlarda örgütlerin işçilerini korumalarına yardımcı olmak için kapsamlı bir eylem planı – “İnşaat İşçisinin Güvenliğini Artırmak için Kanıtlanmış 13 Adım” planı yayınladı. Hakimlerden oluşan bir panel, işçileri güvende tutmak için en etkili stratejileri belirlemek için güvenlik programlarını ulus çapında değerlendirdi.

AGC of America sözcüsü Brian Turmail “Bu, varsayımsal ya da kuramsal bir uygulama değildir” dedi. “Bunlar, çalışanları korumak için çalışan programlara dayanıyor. Bize bu fikirleri veren firmalar hayat kurtarıyor. Bütün üyelerimizin, çalışanlarını korumak için elinden gelen her şeyi yapmaya ilgi duyduklarını biliyoruz ve onlara doğru yapmak için gerekli kaynakları vermeyi istiyoruz. “

13 adım:


Yeni çalışanlar için:

1 – Tüm yeni işe girenler için bir dost sistemi kurun.

2 – Geçici işçiler dahil, tüm yeni işe alınanlar için güvenlik yönlendirme oturumları düzenleyin.


Devam eden eğitim:

3 – Yöneticilere ve denetçilere, emniyet kültürü ve kavramlarını işgücüne yerleştirmek için uygun liderliğe ve etkili iletişim becerilerine sahip olmalarını sağlayın.

4 – Enstitü, iki ayrı Görev Öncesi Tehlike Analizi eğitim programı hazırlar.

5 – Aylık “öğle yemeği ve öğrenme” güvenlik eğitim programlarını tutun.

6 – Tüm ustaları ve okul müdürlerini “Liderlikte Güvenlik Mükemmellik” sertifikasyon kurslarına katılmalarını isteyin.

7 – Tüm güvenlik olaylarını gidermek için hedefe yönelik güvenlik eğitimini tutun.

8 – Tüm eğitim ve materyallerin, iş gücünüzün tüm üyeleri tarafından okunabilen dillerde hazırlandığından emin olun.

9 – Eğitmenlerinizi eğitin.


Çalışma prosedürleri:

10 – Atanmış olan görevler için işe özgü “cep emniyet kılavuzları” oluşturun.

11 – Tekneye özgü emniyet danışmanlığı programları oluşturun.

12 – Eğitim düzeylerini belirten, kolay okunan rozetleri tüm çalışanlara verin.

13 – Tüm çalışanlara güvenlik risklerini ele almak için “işi bırak” kartlarını vermelerini yetkilendirin.

Turmail, her ölçekteki organizasyonun 13 basamakta takip edebileceğini söyledi. İşçiler yeni ve eski olanları koruyarak, örgütler ayrıca yoğun bir pazarda alt çizgilerini artırabilir ve yeni projeler üstlenebilir.

“Düşünürseniz, herkes aynı inşaat ekipmanını alabilir” dedi. “Herkes aynı inşaat teknolojisini kullanabilir. Herkes aynı inşaat yazılımını kullanabilir. Bir firmayı diğerinden ayıran şey, onların halkıdır. Halkınızı korumanıza özen gösterin, çünkü başarınızın sırrı budur. ”


Bağlantı kurma

David Kliwinski, inşaatın güvenliği konusunda çeyrek asrın fazla tecrübeye sahiptir. Pasadena, CA merkezli Parsons Corp.’nun kuzeydoğu bölgesi için güvenlik, sağlık ve çevre üst düzey direktörü olarak tam zamanlı görevine ek olarak Ulusal Güvenlik Konseyi İnşaat Bölümü Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Kliwinski hem yeni hem de deneyimli işçileri korumak için birçok kanıtlanmış stratejiye dayanıyordu. Çok dilde güvenlik işaretleri göndererek ve en çok yardımcı olabilecek ekiplerle iki dilli ustabaşı ve müfettişleri eşleştirerek danışmanlık programları ve dost sistemleri, destekli durdurma iş yetkisi ve müdahale programları ve adresli dil engellerini denetledi.

Kliwinski, yeni işçilerin günden itibaren güçlü bir güvenlik mesajı duyması gerektiğini söyledi. Güvenliği iyileştirmek için üç anahtar listeledi:

Liderlik nişan ve yönetim taahhütüÇalışan sahipliği ve katılımÇekirdek emniyet süreçlerinin ve güvenlik yönetim sistemlerinin uygulanması

Kliwinski, “İlk izlenim verme şansın var,” dedi. “Dolayısıyla, yeni çalışanlar oryantasyon ve telekomünikasyon için yerinde olunca, organizasyonunuza bakmakta kültürüne sahip olduğunuzu anlamalarını sağlayın ve güvenliği şirketinizin onayladığı kişisel bir değer haline getirin.”

Kliwinski, site yönetimini oryantasyonda etkilemek, mesajın güçlenmesine yardımcı oluyor dedi. Site yöneticileri ve proje yöneticileri yeni işçiler önünde duruyor ve emniyetin neden bu kadar önemli olduğunu, her bir çalışanın neler beklediğini ve yönetimin başarılı olması için onları nasıl ayarlayacaklarını vurguluyor.

“Öyleyse” sürdürülebilirlik “kelimesini kullanmama izin verin” dedi Kliwinski. “Oryantasyondan alan operasyonlarına, devam eden iş faaliyetlerine ve yaklaşan işe gidiyor. Proje ilerledikçe, emniyetinizi sürekli geliştiriyor ve karşı karşıya kaldıkları riskleri gidermeye çalışıyorsunuz. Onlara, bu riskleri kontrol altına alacak güvenli iş planları sunuyorsunuz. Bu liderliğin sorumluluğu. Çoğu çalışan tecrübesinde, yönlendirmeleri eğiliyorlar ve bundan sonra süreç çeşitleri düşüyor “dedi.

Sektör boyunca, daha fazla çalışma öne uzanıyor. AGC of America, son üç yıldaki her inşaat ölümünün arkasındaki anlatıyı gözden geçirmek için İnşaat Güvenliği ve Sağlığında Yenilik için Virginia Tech Merkezi ile birlikte çalışıyor. İncelemenin amacı, ölümcül olaylar arasındaki ortak konuları tespit etmek ve inşaat firmalarının ilerlemesine yardımcı olmak için bu ortak konulardan edindikleri dersleri sağlamaktır.

Turmail inşaat işçisi güvenliğinin geleceği konusunda iyimser.

“Kesinlikle, sıfır ölümlü bir geleceğe doğru çalıştığımızı söylemek sadece retorik değil” dedi. “Kesinlikle, biz yapabiliriz.

“Açıkçası, sanırım inşaat sektöründeki çoğu insanınla konuşursanız, güvenlik yaklaşımında sismik bir kayma olmuştur. ‘Ah, işte güvenlik adamı, onu dinleyelim ve devam etelim’ değil. Güvenlik planlaması ile başladıkları; güvenlik planlaması ile projenin ortasına girerler; ve güvenlik planlamasıyla bitiyorlar. Bu yaklaşım her zamankinden daha yaygın ve daha yaygın olmaya devam edecek. ”

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page