top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?


Geçtiğimiz günlerde ilk kez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulan HES Kodu Nedir? Şehirlerarası yolculuklar için zorunlu hale gelen HES Kodu nasıl alınır?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alarak yüz milyonlarca kişiyi karantinaya mecbur bırakan Koronavirüs salgınında kısmen de olsa kontrol sağlanmaya başlandı. Ve dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de salgının düşüşe geçmesiyle “Kontrollü Sosyal Hayat”a geçiş için bir takım adımlar atılmaya başlandı.

Normalleşme süreci olarak adlandırılan bu yeni dönemde en popüler konulardan biri de HES Kodu… Peki geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kamuoyuna açıklanan HES Kodu Nedir? Güvenli midir? HES Kodu almak için ne yapmak gerekir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında, şehirlerarası tüm ulaşım süreçlerinde kullanılması zorunlu hale gelen HES Kodu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre HES Kodu’nun alınabilmesi için birkaç seçenek var.

Peki, seyahatlerde tüm yolcuların güvenliğini sağlayacak olan HES Kodu nedir? Ne işe yarar ve nasıl alınır? Şimdi sırasıyla bu soruları yanıtlayalım.

HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu; Covid-19 sonrası Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında vatandaşların rezervasyon ve biletleme işlerinde kullanacak. Buna göre, HES Kodu; TC kimlik numarası gibi sabit olmayan ama kişiye özel yani benzersiz 10 ya da 12 haneli kodları ifade etmek üzere türetilmiş bir terimdir.

Şehirlerarası seyahat edecek olan vatandaşların güvenliğini sağlamak için oluşturulan bu kod ile Koronavirüs vaka takibi sağlanmış olacak. Bu arada Hayat Eve Sığar Kodu; “Seyahat İzin Belgesi” yerine kullanılamayacak.


HES Kodu Nasıl Alınır?

Şehirlerarası seyahatlerde zorunlu hale gelen HES Kodu iki şekilde alınmaktadır.

Bunlar;

  • Kısa Mesaj (SMS)

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması

  • E-Devlet

şeklindedir. Şimdi sırasıyla bu iki yönteme kısaca değinelim.


Kısa Mesaj İle HES Kodu Nasıl Alınır?

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023‘e SMS olarak atılır. Bu işlem; bilet satın alacak her yolcu için ayrı ayrı yapılmalıdır.

Örnek: HES 12345678901 1232 45 yaz 2023‘e gönder


Hayat Eve Sığar Uygulaması İle HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. Ardından “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.


E-Devlet İle HES Kodu Nasıl Alınır?

E-Devlet uygulaması ya da sitesinden üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. Ardından “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.


HES Kodu Nasıl Kullanılır?

Bu iki yöntemi kullanarak almış olduğunuz “HES Kodu”nu bilet alırken ilgili seyahat firması ile paylaşmak zorundasınız. Böylece seyahat edecek kişilerin hastalık taşıyıp taşımadığı kontrol edilmiş olacak. Eğer seyahat talebinde bulunan yani bilet almak isteyen yolcuda Koronavirüs riski varsa yolcunun seyahati onaylanmayacak. Öte yandan seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayıp ama seyahat esnasında risk saptanan yolcunun temas ettiği kişilerle iletişime geçilecek. Böylece risk taşıma ihtimali olan bu kişilere sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanabilecek.


Bu arada Hayat Eve Sığar Kodu uygulaması ile kısa süre içerisinde riskli bölgelerde birden fazla kişi ile bağlantı kuran kullanıcıya risk puanı verilecek. Eğer riskli kişinin uygulamayı kullanan başka bir arkadaşı varsa o kişiler de bu duruma karşı uyarılacaklar. Sonrasında riskli kişiye test yapılır ve sonuç negatif çıkarsa risk, sistem tarafından otomatik olarak silinecek.


Hayat Eve Sığar Uygulaması Güvenli Mi?

HES Kodu kişiye özel üretilmiş tekil kodlardır. Yani TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen, sabit bir numara ya da kod değildir. Her paylaşıma özel oluşturulabilecek olup, alınacak koda süre kısıtı konulabilecek. Ayrıca kullanıcı isterse kod sistemden silebilecek. Diğer yandan; HES Kodu sayesinde TC Kimlik numarası gibi kişisel bir datayı  herhangi biriyle paylaşmak durumunda kalmayacaksınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page